Včera sa konala konferencia, kde nám zástupcovia štúdia DICE a vydavateľstva EA oficiálne predstavili ich najnovšie pokračovanie hernej série Battlefield. Tak ako aj naznačovali rôzne úniky informácií alebo domnienky hráčov, hra bude zasadená do obdobia 2. svetovej vojny.

Autori sa vracajú ku základom hernej série, ale nechcú nám ponúknuť bežný pohľad na vojnu, ako to poznáme z filmov alebo kníh. Tvorcovia hry nám sľubujú nevídané spracovanie, kde nás hra zavedie do neznámych oblastí, ktoré sme doteraz nemali možnosť vidieť.

Hra nám ponúkne veľa módov, hlavne čo sa týka multiplayeru. Pribudnú dva módy a to Grand Operations a Combined Arms. Grand Operations budú vylepšené Operations z BF1, kde budeme bojovať na rôznych bojiskách. Samotný mód bude pre 64 hráčov. Dĺžka jednej operácie by mala mať hodinu, v priebehu ktorej nás hra zavedie napríklad do Rotterdamu v Holandsku. Boje budú rozdelené na 4 dni herného času, počas ktorých si budete musieť rozmyslieť ako takticky bojovať, aby ste vyhrali. Ak napríklad vaša strana prehráva ťažšie zoženiete náboje alebo bojaschopné vozidlá.

Combined Arms je vlastne co-op mód, kde si spolu s tromi vašimi kamarátmi môžete zahrať rôzne misie. Zaujímavosťou je, že si môžete vytvoriť postavu aká sa Vám páči. Customizovateľný bude vzhľad, oblečenie, zbrane, rôzne skiny na zbrane. Samotný mód bude ladený ako rýchla akcia, čo nám neskôr autori ukázali aj v trailery.

Okrem spomenutých módov nebudú chýbať klasické módy ako napríklad Conquest, Dominations, Team Deathmatch, Frontlines.

Čo sa týka singelplayeru hra nám ponúkne War Stories, tak ako to bolo už aj v BF1. Príbehy budú založené na osobných pocitoch postáv z vojny a ich dôvody, prečo bojujú. Zatiaľ poznáme len príbeh jednej postavy, ktorý sa bude odohrávať v Nórsku počas okupácie Nemeckom. Hlavná postava bude žena, ktorá sa postaví na odpor okupantom. Celý kontext misie bude tragický – boj za záchranu svojej rodiny.

Tak ako sme boli zvyknutí z predošlých dielov aj tentokrát budeme môcť využívať na boj tanky a rôzne vozídlá na prepravu. Budeme môcť pilotovať aj lietadlá. Samotná hratelnosť prešla velkými zmenami. Dôraz bude kladený najmä na vaše mužstvo (squad). Hra by mala byť taktickejšia.

Samotnou zmenou prešlo napríklad uzdravenie, kde Vás bude môcť ktokoľvek z čaty oživiť. Pokiaľ to nebude medik, tak samotné oživenie bude trvať dlhšie a bude len čiastočné. Veľmi zaujímavou novinkou je, že budete môcť chytiť granát, ktorý Vám dopadol k nohám a hodiť ho spať. Granáty budete môcť tiež zostreliť. Samotné zmeny sa dotknú aj zbraní, ktoré budú mať spätný ráz pri streľbe. Stacionárne zbrane si budete mocť rozmiestniť po mape, ako budete potrebovať. Stačí keď si ich upevníte za tank a presuniete sa na strategickejšie miesto. Veľkou novinkou bude možnosť stavania pevností, ich následnej obrany alebo aj opravy.

Technická stránka hry tiež prešla úpravami. Po grafickej stránke vyzerá hra ešte lepšie ako predošlý diel. Deštrukcia bude viac založená na fyzike ako na skryptoch. Autori tiež prekopali pohyb postavy, kde napríklad vojak sa bude inak pohybovať v plytkej vode alebo v tráve. Pribudne možnosť si ľahnúť na chrbát a tak strielať.

Na záver konferencie nám autori predstavili aj reveal trailer, ktorý samotných hráčov veľmi nenadchol. Trailer bol ukážkou rôznych multiplayerových módov, preto mohol pôsobiť zbesilo. Veď posúďte sami:

Battlefield V vychádza na PS4, XBOX ONE a PC 19. októbra 2018. Hra nebude obsahovať klasický season pass. Nahradí ho takzvaný Tides of War režim, ktorý bude titul postupne rozširovať o ďalší herný obsah.